Манастирска слава Светог Луке у Бошњану

У уторак, 31. октобра 2023. године, када Црква Христова прославља Светог апостола и јеванђелиста Луку, служена је света Архијерејска Литургија у манастиру светог Луке у Бошњану, на којој је началствовао Његово Преосвештенство Епископ крушевачки Господин Давид (Перовић), уз саслужење Викарног Епископа хвостанског Господина Алексеја.

Манастирска сва звона огласила су небеску литургију. Свети апостол и јеванђелист Лука прослављен је најсвечаније Архијерејском Литургијом, са свештенством епархије крушевачке и браничевске, мноштвом верног народа уз освештавање славског колача и жита у част патрона. Свети Лука је био родом из Антиохије, филозоф, лекар и сликар. Из Антиохије је отишао у Јерусалим. Написао је јеванђеље и Дела апостолска. Проповедао је у Македонији, Риму, Малој Азији. Осликао је три Иконе Пресвете Богородице, Тројеручицу, Млекопитатељницу и Јерусалимску Мајку Божију. Свети Лука је крсна слава бројних српских домаћина, иконописаца и сликара.

Епископу су саслуживали: Архијерејски намесник темнићки протојереј-ставрофор Ђорђе Марјановић, протојереј-ставрофор Драги Вешковац , настојатељ манастира светог Луке протосинђел Лука (Милошевић), архимандрит Тихон, протојереј-ставрофор Душан Марковић из Пожаревца , протојереј-ставрофор у пензији Томислав Гајић, протојереј Александар Ерић, протојереј Рајко Рајковић из Ћуприје, јереј Исајло Марковић из Јоханесбурга, јереј Светозар Арсовски из Лештана, јереј Жељко Марковић, протођакон Дамјан Божић, ђакони Ненад Матић, Иван Петронијевић и Никола Ракић.

По прочитаном јеванђељу Богом надахнуту беседу изговорио је наш Владика господин Давид.

По заамвоној молитви пререзан је славски колач овогодишњег свечара брата Ивана Динића из Параћина а свечар за наредну годину је брат Лука.

После свете Литургије освештана су нова звона.

Литургијско славље је настављено трпезом љубави у манастирској трпезарији.

Ђакон Иван Петронијевић